DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Péče o zuby a dásně pro Váš krásný úsměv

Zuby

Určitě mnozí z nás ví, že mít hezký úsměv je známkou dobré hygieny. Aby mohly naše zuby plnit svojí hlavní funkci, musíme se o ně dobře starat. Zuby slouží hlavně k uchopování, oddělování a rozmělňování potravy, podílejí se na tvorbě řeči a jsou také nedílnou součástí naši image.

Zub

trvdý útvar v dutině ústní či specializovaný produkt sliznice dutiny ústní

Na zubu rozeznáváme korunku, krček a kořen. Podle tvaru korunky se zuby dělí na řezáky, špičáky, zuby třenové - premoláry a moláry - stoličky.

Tvrdé zubní tkáně 

Zub se skládá ze čtyř rozdílných tkání. Na povrchu korunky je kryt sklovinou, hlavní část zubu tvoří zubovina - dentin, kořen je pokryt cementem a střed zubu tvoří zubní dřeň

  • Zubní sklovina (email) - nejtvrdší tkáň v lidském těle. Obsahuje 96% anorganických látek, 3% vody a 1% organických látek. Hlavní součástí jsou krystalky fosforu a vápníku. Dále jsou ve sklovině přítomny hořčík, uhličitany a řada stopových prvků např. fluor.

  • Zubovina (dentin) - obsahuje 72% anorganických látek a 28% organických látek. Chemickým složením se blíží kosti. Organické látky jsou zastoupeny převážně kolagenními vazivovými vlákny a mukopolysacharidy. Dentin je prostoupen jemnými kanálky (tubuly), které se paprsčitě rozbíhají od dřeně až k místu, kde se sklovina spojuje s dentinem. Pokud je sklovina porušena, dojde k obnažení těchto kanálků s nervovými zakončeními (Tomesova vlákna) a tím se zvýší citlivost zubů.

  • Zubní dřeň (pulpa) - tkáň uzavřená v dřeňové dutině a kořenovém kanálku. Anatomicky kopíruje tvar korunky. Obsahuje jemná vazivová vlákna, krevní a lymfatické kapiláry - senzitivní a vegetativní nervová vlákna. Pulpa je u mladých lidí značně velká, u starších lidí se zmenšuje. Je to zbůsobeno ukládáním zuboviny - dentinu.

  • Zubní cement (cementum) - kryje povrch zuboviny (dentinu) na kořeni a je vlastně už vývojovou a funkční součástí parodontu (závěsného aparátu zubu).

   

Typy zubů

  • Řezáky (dentes incisivy) - sousto řežeme a okusujeme. U stálého chrupu jich je osm, čtyři nahoře a čtyři dole. U mléčného jsou čtyři, dva nahoře a dva dole. (značka I)
  • Špičáky (dentes caniny) - sousto odthují a posouvají dále ke stoličkám. U stálého chrupu jsou čtyři, dva nahoře a dva dole, jejich kořen je nejmohutnější a nejdelší v lidském chrupu. (značka C)
  • Zuby třenové (dentes premolares) - u stálého chrupu je jich osm, čtyři nahoře a čtyři dole. Jsou to zuby dvouhrbolkové. První premolár je zpravidla o něco větší než druhý. (značka P)
  • Stoličky (dentes molares) - sousto rozmělňují. U stálého chrupu jich je osm, čtyři nahoře a čtyři dole. Třetí moláry tzv. ,,zuby moudrosti" bývají často uloženy podélně, takže se vůbec do dutiny ústní neprořežou. Tyto zuby mají velmi obtížné prořezávání.

 

Zubní vzorec

(stálý chrup - dentes permanentes)

M3 M2 M1 P2 P1 C I2 I1   I1 I2 C P1 P2 M1 M2 M3
M3 M2 M1 P2 P1 C I2 I1   I1 I2 C P1 P2 M1 M2 M3

(dočasný chrup - dentes decidui)

        M2 M1 C I2 I1                          I1 I2 C M1 M2
M2 M1 C I2 I1                 I1 I2 C M1 M2
 

 Návštěvnost:   |  Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek